Evomere
Alerji yapan besinler

Benzer İçerikler

Alerji yapan besinler

Erken dönemde ek gıdaya başlayan bebekler, besin alerjisine yatkınlık gösterebilir. Bunun yanı sıra, ek gıdaya doğru miktarlarda ve doğru besinlerle başlamak önemlidir.


Besin alerjileri bebekten bebeğe farklı gözlemlenir. Sindirim sorunları, cilt hassasiyeti ve solunum sıkıntıları besin alerjisinden kaynaklanabilir. Bunun için anneler çok dikkatli olmalı, bebeğin dışkısında olabilecek değişiklikleri ve cildinde gözlemlenen belirtileri çok iyi takip etmelidir.


Aile bireylerinde alerji öyküsü olan bebeklerin alerjiye yatkınlığı genelde fazladır. Her bebek diğerinden farklıdır. Eğer bebeğin ailesinde herhangi bir besine karşı hassasiyet öyküsü varsa, o besine karşı dikkatli olmakta fayda vardır.


Bazı besinlerin diğerlerine göre alerji yapma riski fazladır. Bunlar inek sütü, soya, yumurta, buğday, ceviz, fındık ve fıstık, bazı deniz mahsülleri (somon, karides, yengeç, tonbalığı gibi…) ayrıca bazı narenciyeler, çilek, kivi ve domates gibi çok çekirdekli meyve-sebzelerinde alerji yapma olasılığı vardır.


Bebeğinizin olası besin alerjisine karşı yediklerini not etmelisiniz. Böylece gelişebilecek alerjik besin reaksiyonlarının neden kaynaklandığını kolaylıkla bulabilir ve buna karşı önlem alabilirsiniz.