Evomere
Bebeği ek gıdaya başlayan annelerin sık sorduğu sorular?

Benzer İçerikler

Bebeği ek gıdaya başlayan annelerin sık sorduğu sorular?

Ek gıdalara geçiş ne zaman olmalı?
6.aydan sonra bebekler ek gıdalara başlamalıdır.


Bebeğimin yutmada güçlük yaşaması normal mi?
Bebekler ek gıdaya başladıklarında yutma zorluğu çekebilirler. Bunun için yenmesi kolay gıdalar tercih edilmelidir. Bebekler dillerini ileriye doğru itme refleksiyle doğarlar. Bu refleks annede bebeğinin besini beğenmediği hissini uyandırabilir. Fakat zaman içinde yutma refleksi gelişecektir. Besinleri rahatlıkla yutmaya başlayacaktır.


Ek gıdaya ilk başlangıç nasıl olmalıdır?
İlk birkaç gün anne sütüne benzer akışkanlıkta çatalla ezilmiş, pütürsüz gıdalarla başlanmalıdır. Zamanla pütürlü gıdalara geçilmelidir. Biberon yerine mutlaka kaşık kullanılmalıdır. Yeni gıdayı bebek reddedebilir. Miktar az olmalıdır, zamanla artırılmalıdır. Beslenme saatleri annelerin çocuklarına sevgilerini gösterdikleri, ilgilerini çekecek şeyler anlattıkları ve en önemlisi sabırlı, mutlu ve huzurlu saatler olmalıdır.


Hangi sıklıkla yeni besin vermeliyim?
Farklı besinler en az 3 tercihen 7 gün aralıklarla verilmelidir. Tek bir besinle başlanmalıdır. İlk hafta boyunca bu yiyeceği günün ilk öğününde, 1 hafta sonra aynı yiyeceği öğle öğününde verip, sabah öğününde yeni bir yiyecek vermelidir. Ek gıdaya örnek olarak patates püresi ile başlandıysa ilk hafta sadece patates püresi verilmelidir. İkinci hafta sabah patates püresini öğle öğününde verip, sabah öğününe elma püresi eklenmelidir. Böylece besin çeşitliliği sağlanmış olur.


Ek gıda miktarı nasıl ayarlanmalıdır?
Bir çay kaşığı ile başlanıp gün gün artırılabilir.


Bebeğim yemiyor, ne yapmalıyım?
Bebeğin yemediklerinden çok yediklerine odaklanılmalıdır. Sevmediği besinleri küçük miktarlarda sevdikleri ile birleştirerek vermeliyiz. Örneğin makarna seven ama brokoli sevmeyen çocuğa, brokoli içeren makarna sosu yapabiliriz. Et yemeyen çocuklara, eti köfte şeklinde yedirmeyi deneyebiliriz.


İlk bir yaşta ne verilmemelidir?
İlk bir yaşta inek sütü, bal, yumurta beyazı, fındık, fıstık, çilek verilmemelidir. Tuzlu, baharatlı ve allerji riski yüksek besinler verilmemelidir. Aşırı lifli besinler (pırasa, taze fasulye gibi) ilk bir yılda tercih edilmez.


Bütün besinleri karıştırıp, blender yaparak veriyorum. Doğru mu?
Bebeklerin tat alma duyusu iyi gelişmiştir. Bu nedenle birbiri ile uyumsuz gıdalar bir araya getirilip ezilerek verilmemelidir. Bebek her besini tek tek yemelidir. Güçlü eziciler kullanmamalı, pişirilen gıdalar çatalla ezilmelidir.


Çocuğun yaşına göre porsiyon ayarlaması nasıl olmalıdır?
Çocukların sağlıklı beslenmesi için ne yediğinin yanı sıra ne kadar yediği de önemlidir. 3-5 yaş arası dönemde büyüme çağında olmasına rağmen obeziteyi engellemek için porsiyon kontrolü yapmak önemlidir. Pratik olarak çocuğun tabağına her yemekten onun bir yaşına karşılık bir yemek kaşığı kadar koyup onu bitirmesi beklenmelidir. Yani 3 yaşındaki çocuğun bir öğünü için üçer yemek kaşığı tam buğday unundan yapılmış makarna, bezelye, tavuk ve meyve verilmesi yeterlidir.


Ek gıdalara erken başlamanın riskleri nelerdir?
Ek gıdaya erken başlamak sindirim sistemi tam olgunlaşmamış bebeğinizde besin alerjisine, ishallere ya da enfeksiyonlara neden olabilir. Bunun yanı sıra bebek ek gıda aldığı için anne sütünün azalmasına da neden olacaktır.


Yoğurt nasıl verilmelidir?
Yoğurt evde pastörize sütten yapılmış olmalıdır. Ara öğün olarak verilebilir ya da ana öğünde yemeklere eklenerek verilebilir. Sulandırarak, ayran şeklinde verebilirsiniz. Çocuğu yemeye teşvik etmek amaçlı sofra şekeri asla eklenmemelidir. Tatlandırmak için meyve püresi eklenebilir. 1-2 tatlı kaşığı başlanıp yavaşça arttırılmalıdır.


Meyve nasıl verilmelidir?
İlk başlarken taze meyve suyu çıkarılıp tattırılır. Bebeğin yutma refleksi geliştikçe, meyveler posa kıvamında verilmelidir. Kış mevsiminde elma, armut ile yaz mevsiminde şeftali ile başlamak uygundur. Meyve suyu yerine meyveyi posası ile yedirmek tercih edilmelidir.


Sebze püresi hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz?
Püre yaparken rondo, blender gibi güçlü eziciler kullanılmamalıdır. Çatal-bıçak yardımı ile ezilip, süzgeçten geçirilmelidir. Bebeğin 7-10.ayda gelişecek olan ağızda ezme, evirip çevirme davranışına güçlü ezici-öğütücüler kullanmak olumsuz etki yapacaktır ve bebeğin ileride katı gıdayı reddetmesine sebep olabilir.


1 yaşındaki bebeğin genel beslenme ortamı nasıl olmalıdır?
1 yaşında bebek aile ile birlikte masada oturmalı. Eline bebeğe uygun bir kaşık verilebilir. Yemek zamanını fark etmelidir. Televizyon karşısında yemek yenmemelidir. Henüz dişleri az sayıda olduğu için çok lifli sebzeler, ızgarada pişmiş sert etler tercih edilmemelidir. Patlıcan kızartması gibi besleyici değeri olmayan ya da çiğ köfte gibi enfeksiyon oluşturma riski olan besinler tercih edilmemelidir.