Evomere
Bebeğinizin Uyku Düzeni

Benzer İçerikler

Bebeğimin ilk püresi

Bebeğiniz ek gıdayla tanışırken, bebeğinizin ne yediği önemlidir. Pirinç unundan yapılmış muhallebiler besleyici özelliği az olduğu için çok tercih edilmezken, kıvamı uygun olduğu için bebeklerin katı gıdaya geçiş dönemi için uygundur. 6. aydan sonra bebeklerin beslenmesine tahılların da eklenmesi gerekir. Bebekleriniz için, pirinç unu ve yulaf unundan yapılmış muhallebileri tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra bebeğinizin ilk püresinin nasıl yapıldığı da, bebeğin ek besine karşı istekli olmasını etkileyebilir. Bunun için bebeğinizin ilk püresinin mutlaka akışkan kıvamda olması gerekir. Fakat ilerleyen günlerde bebeğin püresini tanecikli kıvamda hazırlamak gerekecektir.


İlk Sebze Püresi Tarifi

Malzemeler
1 orta boy patates
1 bardak su
1 ölçek anne sütü veya formül süt


Yapılış şekli
Patateslerin kabukları soyulur. Küçük parçalar halinde 1 bardak suda haşlanır. Kendi suyunda püre haline gelinceye kadar ezilir. Bir miktar başka bir kaseye alınır ve içerisine 1 ölçek formül süt ya da anne sütü eklenerek karıştırılır.


Yulaf Unlu Muhallebi Tarifi

Malzemeler
2 çorba kaşığı yulaf unu
2/3 su bardağı su
2 ölçek mama


Yapılış şekli
Yulaf unu ve su kısık ateşte kaynayana kadar karıştırılarak pişirilir. Kaynadıktan sonra bir kaseye alınır. Uygun ısıya geldikten sonra üzerine formül mama ilave edilir, karıştırılır.