Evomere
Bebeğimizin dengeli beslenmesi için nelere dikkat etmeliyiz?

Benzer İçerikler

Bebeğimizin dengeli beslenmesi için nelere dikkat etmeliyiz?

Bebeklerimizi 6 ay sadece anne sütüyle beslemeliyiz. 6. Ayını dolduran bebeğe anne sütüyle birlikte ek gıdalar başlanması gerekir. İlk 2 yıl ek gıdalarla birlikte anne sütüne devam edilmelidir. Anne sütü yetersiz ise 1 yaşından önce inek sütünü bebek beslenmesine dahil etmemeliyiz.


Bebekleriniz ek gıdayla mutlaka 6.ayın sonunda tanışmalıdır. Ek gıdanın beslenme rutinine eklenmesi geciken bebeklerde, ilerleyen dönemlerde katı gıdayı reddetme ya da pütürlü besinleri yutmakta zorlanma gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Bunun yanı sıra bebeklerin pürelerini hazırlarken rondo, blender gibi ince öğütücüler kullanmak yerine çatal-bıçak kullanılmalıdır. Böylece bebeklerin katı gıdaya alışması kolaylaşır. Bebekler çiğnemeyi, ağızda katı besinleri çevirmeyi öğreneceklerdir. Bu konu da ebeveynler sabırlı davranmalı ve bebeğe şefkatle yaklaşmalıdır.


Bebeğin 1 yaş sonrası aile sofrasına katılmasıyla, besin çeşitliliği önem kazanmaktadır. Bebeklerinize her gün sebze, meyve, et, süt ve tahıl grubu besinlerden yedirmelisiniz.1 yaş sonrası beslenmede besin alerjilerine karşı dikkatli olmakta fayda vardır. Meyve ve sebze seçimini yaparken mevsimine uygun olanlar seçilmelidir.


Bebekler ek gıdayla tanıştıktan sonra, 1 yaş sonrası beslenmede öğünlerini 3 ana öğün, 2 ara öğün olmak üzere planlamakta fayda vardır. Öğünleri planlarken saat rutini oluşturmak çok doğru değildir. Fakat öğünler arası 2,5 saatten az olmamalıdır. Böylece bebeklerin acıkması için gereken süre verilmiş olur. Ana öğünlerdeki besin miktarları ayarlanırken bebeğin yaşı göz önünde bulundurulmalıdır. Bebeği yaşı kadar beslemeliyiz. Yani her öğünde, her yaş için, her besinden 1 çorba kaşığı besin yeterlidir. Örneğin akşam yemeğinde etli pilav, brokoli-patates püresi ve yoğurt yiyecek ise her birinden 1 çorba kaşığı yemesi, bebeğiniz için yeterli olacaktır.