Evomere
Bebeğimizin uyku düzeni

Benzer İçerikler

Bebeğimizin uyku düzeni

Anne karnında bebek, gece ve gündüzleri belli aralıklarla uyur. Fakat gece ve gündüz ayrımını bilmediği için doğduğunda da bu ayrımı yapabilecek algıda değildir. Bu sebeple daha ilk aylardan itibaren bebeğe gece gündüz ayrımını öğretmeli ve bebekte bir uyku ritmi oluşması sağlanmalıdır.


İlk 3 Ay

Bebeklerin ilk 3 ay 17-18 saat uyku süresine ihtiyaçları vardır. Daha ilk aylardan itibaren bebeklere gece- gündüz ayırımı öğretilmeye başlanmalıdır. Gündüzleri bebeğinizle oynamak, onunla konuşmak, uyanık kalma süresinin uzaması ve gece gündüz ritmini yakalayabilmesi için onunla sık vakit geçirmek, gece ise ışıkları iyice azaltmak ve sessiz bir ortam sağlamak, gece gündüz farkını öğrenmesi için gerekli bir süreçtir.


3-6 Ay

Bu aylarda bebekler ortalama 15 saat civarı uyku uyurlar. Bunun genellikle 10 saati gece, 5 saati gündüz uykusudur. Bebeği uyuması için beşiğine yatırmak uyku düzeni sağlamak açısından gereklidir. Bu evrede uyku eğitimine başlamak gerekir, ışıklar kısılmalıdır, masallar okunabilir, sessiz bir ortam oluşturmayı sağlamalı ve bebeğin gece olduğunu ve uyuması gerektiğini fark ettirmeye çalışılmalıdır.


6 - 9 Ay

Bu aylarda bebeğinizin günlük uyku süresi 13 saat kadardır. Günde iki kere gündüz uykusu uyuyabilir. Eğer bebek bu aylarda henüz gece uyku düzenini oluşturamadıysa, bebeğin karnının tok, altının temiz ve herhangi bir sıkıntısı olmadığından eminseniz, gece her ağladığında müdahale etmemelisinizdir. Çünkü, her ağladığında müdahale edilen, kucağa alınan bebek tek başına uyuması gerektiğini öğrenemeyecektir.


9 -12 Ay

Bu aylarda bebeğiniz geceleri 10 saat ve gündüzleri genellikle iki kez uyur. Bebek daha fazla rüya görmeye başlamıştır, yatağına konar konmaz ağlama krizine girebilir. Ayrıca bu dönem, bebeğin diş çıkarma dönemine rastladığından, ağrıları olabilir ve huzursuzluk belirtileri gösterebilir. Bu sebeple, bebeğin uyku saatini geçirmemeye dikkat edilmesi, onun yanında olduğunuz güveninin verilmesi ama tek başına da uyuması gerektiği konusunda eğitilmesi gereklidir.


12 - 24 Ay

Bebeğinizin günlük uyku süresi 12-13 saattir. Gündüz uykular azalır. Gündüz iki kere birkaç saat uyuyabilir.
Birkaç Öneri

• İlk olarak, bebeğinizin gece gündüz farkını öğrenmesini sağlamalı,
• Çocuğunuzu mümkün olduğunca aynı saatlerde yatırmaya dikkat etmeli,
• Ayakta sallamamalı,
• Banyosunu, uyku saatinden önce yaptırmalı,
• Uykuya yatırmadan önce altını değiştirmeli, karnını doyurmalı,
• Yatmadan önce masaj gibi hareketli oyunlar yaptırmalı,
• Uyuması için sessiz ama tamamen karanlık olmayan bir ortam oluşturmaya çalışmamalı (gece lambası kullanılabilir )
• Her gün yatağına yatırmalı, yatağının uyuması gereken yer olduğunu anlamasını sağlamalısınız.