Evomere
Bebek odası

Benzer İçerikler

Bebek odası

Birçok anne bebek odası hazırlıkları için 7. ayın hatta 8. ayın bitmesini bekler. Bebeğin odası için hazırlık yaparken mutlaka kullanılan mobilya ve benzeri eşyaların toksik madde içermiyor olmasına dikkat etmek gerekir. Duvar boyası seçerken yine hava geçirgenliği olan boyaları seçmekte fayda vardır.


Hamileyken evde badana boya gibi işlere kalkışacaksanız, birinin yardımına ihtiyaç duyabilirsiniz. Çünkü hamilelikte keskin kokulara maruz kalmak, bebeğinizin ya da sizin sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Hatta boya yapıldıktan sonra bir miktar evi mutlaka havalandırmak gereklidir.


Bebeğinizin odası için sadelik ön planda tutulmalı, aşırı hareketli ya da renkli tasarımlardan kaçınılmalıdır. Oyuncaklarla ve tekstil ürünleriyle donatılmış bir oda, gereksiz toz oluşumuna neden olacağı için tercih edilmemelidir. Ayrıca bebeğiniz için oluşturduğunuz kütüphanenin, toz toplayacağı düşünülerek evin farklı bir köşesinde olması gerekir. Bebek odası için halı yerine sık sık yıkayıp kurutabileceğiniz kaymayan yer örtüleri tercih edebilirsiniz.


İlk 3 ay bebeğin ihtiyaçlarını zamanında ve yeteri kadar karşılamak çok önemlidir. Bebeklerin gece beslenmeleri 9 ay civarında son bulur. Bu sebeple annenin bebeğin yanında olması ve dinlenmesini kolaylaştıracak bir koltuğun bulunması anne konforu için önemlidir.


Bebeğinizin güvenliği de bebek odasını düzenlerken dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Yenidoğan bir bebek için olmazsa olmaz güvenli bir yataktır. Bebek yatağı cam kenarında olmalıdır. Bebek yatağının üzerinde, düştüğünde bebeğiniz için tehlike oluşturabilecek hiçbir şey bulundurmamakta fayda var. Tüm bunların yanı sıra bebeğiniz büyüyüp ayaklandığında, yatağın kenarına büyük oyuncaklar koymaktan kaçınmalısınız. Çünkü bebeğiniz bu oyuncakları yatağın içine çekerek, merdiven gibi kullanabilir ve korkuluklardan atlarken düşebilir.


Kısaca yenidoğan bebeğin odası için güvenli bir yatak ve annesinin bolca sevgisi temel ihtiyaçtır.