Evomere
Bebekte kolik

Benzer İçerikler

Bebekte kolik

Bebeğinizin hemen her gün, ani ağlamaları ile belirgin, günün belli saatlerinde artan, bir türlü sakinleşemediği ağlamalara gaz sancısının eşlik ettiği, birkaç haftalıkken başlayıp 3 ya da 4. aylarda geçmesi beklenen bir durumdur.


Buradaki ağlama bebeğin normal ağlamasından farklıdır. Bebek bir türlü sakinleşemez. Uzun süreli ağlama krizine girer. İşte bu ağlama krizlerine ‘’Kolik’’ adı verilir.


Koliğin nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, bebekte çok fazla gaz olması, sebeplerin en belirginidir.


Anne ve babalar bebeklerinin bu uzun süren ağlamaları karşısında, kendilerini çaresiz ve çok üzgün hissederler. Hatta kendilerini suçlayabilirler. Bu sebeple depresyona giren, yeterince iyi bir anne olmadığını düşünen anneler vardır. Ancak koliğin, bebeğin bakımının ihmali ile ilgisi yoktur. Bu her bebekte görülebilen, bebeğe zararı olmayan ve zamanı geldiğinde sonlanan bir durumdur.


Bebeğinizin ağlamalarının kolikten mi, başka bir hastalıktan mı kaynaklandığını ayırt etmek çok önemlidir. Eğer bebeğinizin ağlamalarının yanında, genel huzur hali bozulduysa, kilo kaybı yaşıyorsa, ishal, kusma, ateş gibi başka bir hastalığa sebep olabilecek belirtiler de varsa bebeğinizi mutlaka doktoruna götürmelisiniz.


Ortalama olarak her 5 bebekten birinde görülebilen Kolik ağlamalarının kesin bir sebebi bilinmemektedir. Genel olarak, bebeğin henüz olgunlaşmamış sindirim sisteminde gaz oluşmasının ya da bağırsak kasılmalarının neden olduğu düşünülür.

-Eğer bebeğiniz her gün, günde birkaç saat süren ve genellikle akşamüstü artan ağlama krizleri yaşıyorsa,
-Ağlamaları herhangi bir hastalığa ya da ağrıya bağlı değilse,
-Bebeğin boy ve kilosu normalse, gelişimi ve genel huzur hali yerindeyse,
-Bir türlü sakinleştirilemiyorsa, bebeğiniz ‘’Kolik’’ diyebiliriz.


Annelere Öneriler:

Sevgili anneler, bebeğinizin bu uzun ağlamaları karşısında çaresiz kaldığınızı, üzüldüğünüzü, kendinizi suçladığınız ve ne yapacağınızı bilemediğinizi hissettiğiniz zamanlar olabilir. Zor olduğunu biliyoruz ancak bununla başa çıkabilmek için önce kendinizi suçlamaktan vazgeçmelisiniz. Bunun sizin suçunuz olmadığını bilin!

Günün belli vakitlerinde bebeğinizi size yardımcı olan birine (anneannesi, babaannesi, bakıcısı) bırakarak kısa yürüyüşlere çıkın.
Bebeğiniz uyuduğunda, ya da onunla ilgilenen birileri olduğunda her fırsatta dinlenin.
Ayrıca, brokoli, lahana, karnabahar gibi, bebekte gaz sancısına sebep olabilecek yiyecekleri tüketmekten kaçının.

Bunların yanında, bebeğinizle birlikte açık havaya çıkmak,
Bebek arabasında gezdirmek,
Kucağınıza almak, hafifçe sallamak,
Hareket ettirmek,
Karnına masaj yapmak,
Ilık bir duş aldırmak,
Ninni söylemek, şarkı dinletmek, elektrik süpürgesini çalıştırarak sesin etkisini kullanmak,
Dik bir şekilde kucağınıza alıp her beslenme sonrası sırtına hafif hafif masaj yaparak gazını çıkartmak,
Meme emerken, bebeği memeye doğru yerleştirerek hava yutmasını engellemek,
Biberon kullanıyorsa, biberonun deliğini gereğinden fazla açmamak ve hava yutmasını engellemek, bebeğinizin sakinleşmesine yardım edecek yollardan bazılarıdır.
Siz de bebeğiniz için, ona iyi gelebileceğini düşündüğünüz yolları deneyerek bebeğinizi sakinleştirmeye çalışınız. Bütün yapabileceklerinizi denedikten sonra, bebeğiniz hala ağlıyor olabilir. Karnının tok, altınının temiz olduğunu kontrol ettikten sonra, onu yatağına yatırın ve bir yakınınızın onunla ilgilenmesini rica edin.

Eğer hala ağlamaları devam ediyorsa doktorunuzu aramalısınız.