Evomere
Ek gıda tarifleri

Benzer İçerikler

Ek gıda tarifleri

Tarhana çorbası
Suyla pişirilip içerisine yoğurt ya da peynir ilave edilebilir. Zeytinyağı çorba piştikten sonra ilave edilmelidir. Kıyma 7-8 aydan sonra pişirilip eklenebilir.


Tavuk Çorbası
1 parça tavuk eti düdüklü tencere de pişirilir. İlk ay sadece suyu verilir.8-9 aylık olduğunda pirinç ilave edilebilir. Tavuk çorbasına yoğurt ve peynir ekleyerek terbiye yapabilirsiniz.


Balık Çorbası
Taze dil balığı ile haşlanıp tavuk çorbası gibi yapılabilir.


Sebze çorbası
Az çeşitle başlanmalıdır. 1 tatlı kaşığı pirinç, 1-2 dal maydanoz, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates, 1-2 bardak su ile düdüklü tencerede pişirilebilir. Suyuna yoğurt ya da peynir ekleyebilirsiniz. Bunu beğenirse bir sonrakinde kabak ekleyerek sebze çeşitliliği arttırılır. İlk ay süzgeçten süzülerek verilir. 7.aydan sonra çorbanın kıvamı giderek arttırılır. Çorbaların içine ekmek içi ekleyebilirsiniz. Çorba öğle öğününde 1-2 tatlı kaşığı başlanır ve giderek arttırılır.


Sebze Püresi
Yarım küçük patates, yarım küçük havuç ve 1 tatlı kaşığı pirinç yıkanır. Sebzelerin kabukları soyulur, küçük parçalar halinde doğranır. Tencereye az miktarda su konup sebzeler pişinceye kadar haşlanır. Piştikten sonra çatalla ezilerek bebeğe yedirilir. Pirinç yerine irmik ekleyerek de yapılabilir.
1-2 hafta sonra püreye 1 yemek kaşığı dana kıyma, mevsimlik sebzeler(maydanoz, ıspanak kereviz, domates, kabak, karnabahar gibi),daha sonra bulgur ve mercimek eklenebilir.