Evomere
Emziren annelerin sık sorduğu sorular

Benzer İçerikler

Emziren annelerin sık sorduğu sorular

Bebekler için anne sütü neden eşsizdir?
Bebekler için en uygun gıdadır. İlk 6 ay anne sütü verilmesini desteklemeliyiz. Anne sütü eşsiz besin içeriğinin yanı sıra bebeğin bağışıklık sistemini desteklemektedir. Enfeksiyonlara kapılma riskini düşürmektedir. Anne sütü bebeğiniz ve sizin için en zahmetsiz besindir. Bebek tarafından kolay hazmedilir. Bebeğin ne yiyeceğine dair kaygı yoktur. Çünkü anne sütü her daim bebeğiniz için ideal besin değerinde ve ideal ısıdadır. Aile için ekonomiktir. Tek başına anne sütü, bebek D vitamini ile desteklendiği takdirde, ilk 6 ay bebeğin tüm gereksinimlerini karşılamaktadır.


Kolostrum nedir?
Ağız sütü olarak da bilinmektedir. Doğumdan hemen sonra gelir. İlk 4-5 gün devam eden protein içeriği yüksek anne sütüdür. Sarı renkli, kıvamı normalden daha koyudur. Laktoz ve süt yağı normal süte göre daha düşüktür. Fakat içeriğindeki yüksek antikor miktarı ile bebeğin bağışıklık sistemini destekler. Doğumdan sonra ilk saatlerde mutlaka verilmelidir.


Bebek ne sıklıkta emzirilmelidir?
Bebek ilk günlerde o istedikçe, ağlamasını beklemeden ve en geç 2-3 saat aralıklarla gece ve gündüz emzirilmelidir.


Emzirme süresi?
Anne sütünden alınan enerjinin büyük bir bölümünü karşılayan süt yağı, emzirmenin sonuna doğru salgılanmaktadır. Bu nedenle bebeği memeden kısa süre de ayırmamak gerekir ve her meme yaklaşık 15 dakika emzirilmelidir. İlk günlerde emme süresi kısa olabilir. Bebek çabuk yorulduğu için bu durum normaldir. Bebek emmesi için teşvik edilmelidir. Emme bittikten sonra meme sağılıp kalan süt bebeğe verilmek üzere uygun koşullarda saklanmalıdır


Bebeğe su verilmeli mi?
Yeterince emzirilen bebeklerin 4-6 aylığa kadar sıcak havalarda bile suya ihtiyaçları yoktur. Su ve sulu içeceklerin verilmesi bebeğin az anne sütü emmesine neden olabilir. İlk 6 ay yeterince emzirilen bebeklerin, sıcak havalarda dahi su içmesine gerek yoktur.


Emme şaşkınlığı nedir?
Bir bebeğin anne memesini emmesiyle biberon emmesi arasında fark vardır. Biberona alışan çocuklarda emme şaşkınlığı gelişebilir ve anne memesini emmede zorlanabilirler. Bu nedenle sağılan anne sütü biberon yerine kaşık kullanarak bebeğe verilmelidir.


Emziren annenin beslenmesi nasıl olmalıdır?
Emziren anneler beslenmelerine dikkat etmelidir. Düşük kalorili diyet anne sütünü azaltabilir. Düzenli beslenmeli ve bol sıvı almalıdır. Emzirme dönemine uygun geliştirilen anne sütünü arttırıcı özelliği olan ürünler kullanılabilirler. Anne çay, kahve, kola gibi besleyici değeri olmayan ve uyarıcı etkisi olan içecekleri tüketmemelidir.


Anne sütünü artırmak için ne yapmalıyım?
Anne sütü bebeğiniz için en uygun besindir. Bunun için anneler beslenmelerine çok dikkat etmeliler. Anne sütünü artırmak için bol miktarda su içmelisiniz. Bunun yanı sıra yeşil sebze ve meyveden zengin beslenmelisiniz. Şekerli gıdaların anne sütünü arttırdığına dair yanlış bir inanış vardır. Şekerli gıdalar anne sütünü artırmaz, annenin kilosunu artırır. Annenin şekerden uzak kalması, kendi kilo kontrolü açısından iyidir. Aynı zamanda rezene ve anason gibi bitkilerin anne sütünü artırıcı etkileri olabilir. Ayrıca stresin anne sütünü olumsuz etkilediği bilinmektedir.


Emziren anne sigara içerse süte geçer mi?
Evet. Emzirirken annenin içtiği sigara da bulunan tüm zararlı maddeler süte geçerler. Bu nedenle anneler hamilelik döneminde olduğu gibi emzirirken de sigara ve sigara dumanında uzak kalmalıdır.


Doğru emzirme nasıl olmalıdır?
Anne rahat oturmalı, gerekirse sırtı yastıkla desteklenmelidir. Bebek annenin kucağında, bebeğin başı gövdesine göre daha yüksekte tutularak emzirilmelidir. Anne, bebeği rahat tutabilmek için kolunu yastıkla destekleyebilir. Anne bebeğin vücudunu, kendi vücuduna yakın tutmalıdır. Yatarak emzirme, annenin uyuması ve bebeğin boğulma tehlikesi nedeniyle tercih edilmemelidir. İkiz bebeği olan anneler bebeklerini aynı anda emzirebilirler. Bebek ağlıyor ise önce sakinleştirilmelidir. Yumuşak bir ses tonuyla bebeğe yaklaşılmalıdır. Emzirmeyi başlatmak için anne meme ucu ile bebeğin dudağına dokunmalıdır. Bebek dudakları ile meme ucunun kahverengi kısmını tamamen kavramalıdır. Bebek memeyi iyi kavrayamaz ve meme başını emerse, meme ucunda çatlaklar gelişecektir. Bebeğin memeyi doğru kavramadığı fark edildiğinde, hemen düzeltilmelidir.


Bebeğin memeyi etkili emmesi ne demektir ve nasıl olur?
Bebeğin memeye doğru yerleştirilmesi gerekir. Bunun için de bebeğin ağzı geniş ve açık iken memeyi tutması sağlanmalı, alt dudağı dışa dönmüş olmalı. Bebeğin çenesi memeye dokunuyor, meme ucundaki kahverengi kısmı tam tutmuş olmalıdır. Bebeğin emerken yanaklarının şiştiğini görmek, emzirme sonrası meme başının yumuşadığını hissetmek, emzirmenin etkili olduğunu gösterir.


Emziren annenin meme ucu bakımı nasıl olmalıdır?
Her gün banyo yapmayan annelerin meme ucunu günde bir defa yıkamaları yeterlidir. Meme ucunu fazla yıkamak ve yanlış emme pozisyonu meme başı çatlaklarına neden olabilir. Bu da anne için acı verici bir durum oluşturur. Emziren anneler meme ucu bakımı için özel geliştirilmiş olan, anne ve bebek sağlığına uygun olan kremleri kullanabilirler.


Sütümü sağmalı mıyım?
Evet. Anne, bebeğinden uzak kaldığı durumlarda sütünü sağarak biriktirmelidir. Süt sağma işlemi özel geliştirilmiş olan makineler yardımı ile yapılabildiği gibi elle de yapılabilmektedir. Süt sağma işlemi için ellerin ve ortamın hijyenine dikkat edilmelidir.


Süt elle nasıl sağılır?
Sağmaya başlamadan önce ellerin temizliğine dikkat edilmeli, eller mutlaka yıkanmalıdır. Sütü biriktireceğiniz kabın temizliği de önemlidir. Günümüzde çoğu anne tek kullanımlık poşetler tercih ediyor.
Elle sağma işleminin basamakları:
1. Basamak: Sağma işlemine geçmeden önce eller iyice yıkanır.
2. Basamak: Anne rahat oturmalıdır. Parmak uçları ile yumuşak bir biçimde memeye dıştan içe, meme başının etrafındaki kahverengi bölgeye doğru masaj yapılır. Önceden ısıtılmış ılık bir havlu memenin üzerine konulursa sütün akışı kolaylaşacaktır.
3. Basamak: Meme, başparmak üstte, diğer parmaklar altta kalacak biçimde tutulur. Sağma dıştan uca doğru yapılmalıdır.


Anne sütü nasıl saklanır?
Sağılan anne sütü oda ısısında 3 saat, buzdolabı rafında 72 saat, derin dondurucu da 3-6 ay değerini kaybetmeden saklanabilirler. Anne sütünü çözdürürken benmari yöntemi kullanılmalıdır. Cam kavanoz içindeki süt, sıcak su dolu bir kabın içinde bekletilerek, bebeğin içebileceği bir kıvama getirilmelidir.


Bebek her ağladığında acıkmış mıdır?
Bebeğin etrafıyla tek iletişim kurma yolu ağlamadır. Bazen önemli bir sebebi işaret ederken bazen de sadece annesine temas etme, kucağa alınıp şefkatle sarılma ihtiyacını da anlatabilir.


Bebekler neden ağlarlar?
Bebeklerin çeşitli ağlama sebepleri olabilir. Bebeğin karnı tok ise ve gazı çıkarılmış ise diğer nedenler düşünülmelidir. Altının ıslanmış olması, ortamın ısısı, bebeğin sıkı sarılmış olması, uzun süredir kakasını yapmamış olması ya da ağızdaki pamukçuk bebeğin ağlama nedeni olabilir.


Sütüm bebeğime yetiyor mu?
Anne sütü bebeğin ilk 6 ayda enerji ihtiyacının tümünü karşılayabilecek yapıdadır. Her bebek doğumdan sonra ki 3-4 gün içinde kilo kaybedebilir. Bebeğin iki hafta sonundaki kilosunun doğum tartısından az olması, bir günde 5’ten az, koyu sarı ve keskin kokulu idrar yapması veya 1 ayda 500gr’dan az kilo alması anne sütünün yetmediğini düşündürebilir. Kabaca doğumdan sonraki 15 günde çocuğun doğum ağırlığına ve 5.ayda doğum ağırlığının iki katına ulaşması beklenir.


Anne sütünü güçlendirmek için ne yapmalıyım?
Annenin beslenmesi yeterli sıvı alması anne sütünün miktarı ve kalitesi açısından önemlidir. Emziren anneler diyetlerine yeşil sebzeler, badem ve kalsiyum açısından zengin besinleri eklemelidir. Emzirme dönemine özel geliştirilen besin takviyeleri kullanılabilir. Annenin duygu durumu önemlidir. Annedeki kaygı, stres, ağrı ve şüphe sütün azalmasına, bebek için sevgi dolu düşünceler, güven ve huzur sütün artmasına neden olacaktır.


Anne sütü alan bebeğin dışkısı nasıldır?
Anne sütü alan bebekler ilk aylarda günde 7-8 defaya varan sarı renkli, oldukça sulu kıvamda dışkı yapabilirler.


Annenin emziremediği durumlar nelerdir?
Annenin kanser tedavisi görüyor olması, tifo ve verem gibi hastalıklar geçiriyor olması, ciddi psikiyatrik hastalıklar, HIV(+) gibi…


Hangi ilaçları kullanan anneler emzirmemelidir?
Radyoaktif ilaçlar, bromokriptin, kemoterapötik ajanlar, ergotamin, lityum


Anne sütü alan bebeklerin sindirim sisteminde huzursuzluk yapabilecek besinler nelerdir?
Kafein içeren besinler (çay, çikolata, kahve, kola), kuru baklagiller ve sebze (fasulye, karnabahar, lahana, brokoli), alerji riski olan besinler (inek sütü, yumurta akı, balık, süt, yerfıstığı, buğday), kızartılmış besinler.