Evomere
Hamile psikolojisi

Benzer İçerikler

Hamile psikolojisi

Hamilelik süreci; kadının yaşamında çok önemli bir dönemdir. Dokuz ay karnınızda daha önce hiç görmediğiniz, tanışmadığınız bir canlı ile yaşamaya başlamış olmak, doğduğunda neye benzeyeceği, kime benzeyeceği, sağlığı ve bir sürü soru… bütün bunlara hormonlarınızdaki değişikliklerin de eklenmesi, anne adaylarının psikolojisinin büyük ölçüde etkilenmesine sebep olan çok önemli gelişmelerdir. Bu dönemde duygular ve davranışlar hızla değişen hormonlara bağlı olarak farklılaşır ve anne adayının hassaslığı artar.


Anne olmanın verdiği heyecan, bebeğin sağlığı ile ilgili duyulan endişe, değişecek yaşam şartları ve düzeni ile ilgili kaygılar, anne adayının gerginliği ve stresi olarak karşımıza çıkar çoğu kez. Hamileliğinizden keyif alabilmek ve bu dönemi daha konforlu yaşayabilmek için sosyal destek çok önemlidir. Annenin, babanın, kardeşlerin ve özellikle de eşin, hamile eşinin değişen bu çok özel yaşantısına anlayışla yaklaşmaları, destek olmaları ve onu anlamaya çalışmaları hem anne adayı için hem de bebek için psikolojik açıdan büyük destek sağlayacaktır.


Hamileliğinizi çok daha keyifli hale getirmek için bazı küçük ipuçları…

-Hamile olduğunuz haberini aldıktan sonra eşinize ve sevdiklerinize bu müjdeyi verecek olmanın keyfini çıkartın.
-Hamileliğiniz ilerlemeden yapmak istediklerinizi planlayın.
-Eşinizle baş başa kalmak için vakit ayırın.
-Bol bol uyuyun, dinlenin ileride buna ihtiyacınız olacak.
-Doktorunuzun da bilgisi dahilinde yoga, pilates ve yürüme gibi sizi fazla yormayacak egzersizler yapın. Hatta mümkünse bir merkeze yazılın.
-Hareket, kendinizi daha iyi hissetmenize sebep olacak ve doğum yapmanızı kolaylaştıracaktır.
-Bebeğinizin odasını keyifle hazırlayın.